Kuidas Eesti Shopify e-pood luua ja millele kindlasti mõelda?

Pulsev > Blogi > E-poe loomine > Kuidas Eesti Shopify e-pood luua ja millele kindlasti mõelda?
shopify e poe loomine 1

Internetis reklaamitakse Shopify e-poe loomist, kui ühte lihtsaimat viisi kuidas e-kaubandusega alustada. Samas kui asjaga pihta alustada tekib alati ikkagi mitmeid küsimusi. 

  • Kuidas kõik kogu tooteinfo Shopifysse saada?
  • Millised makseteenuse pakkujad Shopify’d toetavad?
  • Kuidas tellimuste kohaletoimetamine organiseerida?
  • Milline Shopify pakett valida?
  • Mille järgi valmis kasutajaliidesemalli valida?
  • Kas Shopify on üldse minu jaoks kõige õigem e-poe platvorm?

Soovitame üldiselt alati uue e-poe loomisele või tarkvara vahetusele kaasata platvormi tundev konsultant. Tarkvaraga tuttav inimene säästab oluliselt õppimisele kuluvat aega ja aitab e-poele loogilist funktsionaalsust planeerida.

Samas usume, et Shopify kohta osas reklaamitu vastab tõele ja sel platvormil saab tõesti iga üks hakkama e-poe loomisega. Kui ainult tahtmist ja püsivust jätkub.

Mis on Shopify?

Shopify Inc. on Kanada rahvusvaheline e-kaubanduse ettevõte, mille peakontor asub Ottawas (Ontario).

Shopify asutasid 2004. aastal Tobias Lütke, Daniel Weinand ja Scott Lake pärast katset avada lumelauavarustuse veebipood Snowdevil. Nad ei olnud rahul turul olevate e-poe platvormidega ja programmeerija taustaga Lütke otsustas hoopis oma lahenduse luua. Lütke kasutas Snowdevili veebipoe ehitamiseks avatud lähtekoodiga veebirakenduste raamistikku Ruby on Rails ja käivitas selle pärast kahe kuu pikkust arendust . Nähes, et antud lahendus võib ka teistele kasulik olla käivitasid Snowdevili asutajad 2006 juunis  Shopify nimelise platvormi.

14. aprillil 2015 esitas Shopify New Yorgi ja Toronto börsil aktsiate esmase avaliku pakkumise (IPO) sümbolite “SHOP” ja “SH” all. Shopify läks börsile 21. mail 2015 ja New Yorgi börsil debüüdi ajal alustas kauplemist 28 dollariga, mis on enam kui 60% kõrgem kui tema 17-dollarine pakkumishind, kusjuures IPO kogus ettevõttele üle 131 miljonit dollarit kapitali.

Shopify platvormi kasutavas 175 riigis kokku üle 1 000 000 e-poe  ja on aja jooksul üle 200 miljardi dollari käivet teinud. 

Mida Shopfy e-poodi planeerides meeles pidada?

  • Kui alustad iseseisvalt ja ilma eelneva Shopify kogemuseta täiesti uue e-poe loomist, siis kasuta pigem Shopify poolt pakutavaid tasuta kasutajaliidese malle. Tasuta theme kasutavad väga paljud e-poed ja nende seadistamise ja muutmise kohta leiab foorumitest rohkem juhiseid
  • Lisaks kuutasule eksisteerib ka Shopify poolne tasu iga tellimuse kohta. Kirjutasime siin kuidas e-poele sobilik Shopify pakett valida
  • Kui planeerid oma Shopify e-poes ka pakiautomaatidesse tarnet pakkuda, siis vajad selleks lisafunktsionaalsust pakkuvad app’i. Meie loodud lahenduse leiad siit
  • Shopify app store’ist leiab suurel hulgal lisafunktsionaalsust pakkuvaid lahendusi. Kirjutame aeg-ajalt mõne app’i kohta ka kokkuvõtteid ja soovitusi.
  • Mõtle hoolega oma tulevaste klientide persoonade peale. Kui planeerimisel selgub, et e-poe sihtriike on mitu, siis kaalu hoolega mitme erineva Shopify installatsiooni ehk e-poe loomist. Mitu erinevat e-poodi ja domeeni võimaldab oluliselt täpsemini erinevaid turge sihtida

 Proovi Shopify platvormi 14 päeva tasuta!

Milliseid makseviise Shopify e-poe puhul kliendile pakkuda saab?

Tänaseks hetkeks on kõik lähiriikide peamised maksevõimalused Shopify platvormil kasutatavad. Saad kaupmehena oma klientidele nii pangalingi alusel, krediitkaardiga kui ka arve alusel ehk ülekandega tasumist pakkuda. Samas esimese kahe makseviisi puhul peaksid vahendaja teenust kasutama. 

Baltikumis pakub vana hea pangalingi teenus OPAY, Paysera, Maksekeskus ja uue tulijana ka Luminor. Luminori maksekeskkonna näol on teiste pankade puhul tegemist makse algatus teenustega, mis on kliendi jaoks väga sarnane tavapärasele pangalingile. 

OPAY ja Maksekeskuse  võrdlusest tegime varem täpsema ülevaate “Shopify Eesti makseviiside võrdlus”. Kokkuvõtvalt võib öelda, et OPAY on kaupmehe jaoks oluliselt soodsam ja ka kasutajaliides on Maksekeskuse omast kliendile loogilisem. 

Kui sihid oma e-poega hoopis kaugemaid regioone kui Baltikum ja Soomes, siis tasub alati uurida, milliseid makseviise sihtregioonis eelistatakse. Krediitkaardi eelistuse puhul tasub Stripe’i poole vaadata, sest antud teenuse pakkujal on konkurentsivõimeline teenustasu kaupmehe jaoks, mugavam kasutajaliides ja Shopify’ga hästi integreeritud makse app app võks eesti keeles olla.

Eesti, Läti ja Leedu makseviisid Shopify platvormil

Eestis, Lätis ja Leedus on kliendid endiselt harjunud maksete eest pangalingiga tasuma. Ka makseteenuse vahendajad proovivad kogu turgu ühte moodi katta. Ühe olulise erinevusena võib Baltikumi turul välja tuua, et Leedus on inimesed harjunud ka paki kätte saades otse kullerile sularahas tasuma.

pangalink Shopify e poes

*Pildil olevas e-poes on kasutosel OPAY ja Stripe

Võimalikud teenusepakkujad:
  • OPAY
  • Paysera payment gateway
  • Maksekeskus
  • Stripe
Soome makseviisid

Soomes on kliendid Baltikumi tarbijatele sarnaselt harjunud tellimuse eest kohe tasuma ja kasutavad selleks peamiselt pangalinki. Samas tehakse ka oluliselt rohkem makseid krediit- või deebetkaarti kasutades.

Soome makseviiside eelistus

Andmed pärinevad “Europe 2020 Ecommerce Region Report” raportist.

Soomes saab Shopify osas järgnevaid makseteenuse pakkujaid kasutada.

  • Paytrail maksutavat
  • Klarna
  • Checkout.com
  • Paysera payment gateway
  • Maksekeskus
  • Stripe
Rootsi makseviisid

Rootsis tehakse oluliselt rohkem makseid peale paki kätte saamist, mida soodustab ja lihtsustab Rootsis vägagi populaarne Klarna makseteenusevahendaja. 

Rootsi makseviiside eelistus

Andmed pärinevad “Europe 2020 Ecommerce Region Report” raportist.

Rootsis saab Shopify osas järgnevaid makseteenuse pakkujaid kasutada.
  • Paytrail maksutavat
  • Klarna
  • Checkout.com
  • Paysera payment gateway
  • Stripe
Norra makseviisid

Arvestades, et Paypal on samuti peamiselt krediitkaardi abil tasumine, siis võib öelda, et pea kõik maksed toimuvad Norra klientide puhul krediit – või deebetkaartide abil.

Norra makseviiside eelistus

Andmed pärinevad “Europe 2020 Ecommerce Region Report” raportist.

Norras saab Shopify osas järgnevaid makseteenuse pakkujaid kasutada.

  • Paytrail maksutavat
  • Klarna
  • Checkout.com
  • Paysera payment gateway
  • Stripe

 Proovi Shopify platvormi 14 päeva tasuta!

Kuidas kaupade kohaletoimetamine korraldada?

Tellitud kaupade väljastamine ei pruugi alati esimene probleem olla, mille peale värske e-kaupmees mõtleb. Samas tarne korraldus võib suureks komistuskiviks saada, kui esimese suurema kampaaniaga e-poest tavapärasest oluliselt rohkem tellimusi vormistatakse.

Enamik juhtudel otsustataksegi algselt käsitsi tellimusi hallata ja kui töömaht ülepea kasvab, siis otsitakse kiiruga automatiseeritud lahendust.

Üldiselt võib füüsiliste toodete tarne korralduse viisid  kolme gruppi jagada:

  1. Käsitsi haldus
  2. Poolautomatiseeritud lahendus
  3. Täisautomaatne lahendus 
Tellimuste käsitsi haldamine

Kõike manuaalselt tehes pead peale tellimuse makse kontrollimist tarneandmed käsitsi tarneteenuse pakkuja iseteenindusse sisestama, sealt pakikaardi alla laadima ja välja printima ning pakile peale kleepima. 

Peale paki täieliku ettevalmistamist saad selle teenusepakkujale üle anda või ise näiteks pakiautomaadist kliendile pakiautomaati saata. 

Klient peaks ka käsitsi tellimuste haldamise puhul siiski ostuvormistamisel kindlasti saama õige pakiautomaadi asukoha valida või täpse tarneaadressi sisestada. Shopify puhul saad õige pakiautomaadi valiku meie Parcely lahendusega tagada.

Poolautomaatne tellimuste haldus

Kaupmehe elu lihtsustab igasugune tööautomatiseerimine ja poolautomaatne tellimuste haldus säästab omajagu aega.

Üldjuhul valib sellise lahenduse puhul klient täpse teenusepakkuja tarneviisi kas siis pakiautomaadi, postkontori või kullerteenuse. Peale tellimuse vormistamist liiguvad tarneandmed automaatselt teenusepakkuja süsteemi. Sinul jääb ainult pakikaart välja printida, see pakile kleepida ja kaup teele saata.

Oma Shopify e-poes saad kogu kauba väljastamise protsessi poolautomaatselt lahendada, kui kasutada meie Parcely app’i ja Pakipoint’i teenust koos.

Tellimuste täisautomaatne halduse lahendus

Täisautomaatseks võib lahenduse lugeda, kui sa kaupmehena üldse oma tooteid “ei näe” ja pakke ise ei väljasta. Kogu selle töö teeb sinu eest ära koostööpartner.

Sellise automaatse lahenduse saad näiteks Pakipoint’i täisteenust kasutades üles seada. Sinu tooted oleksid Pakipoint’i laos, tellimused liiguksid Shopify e-poest automaatselt Pakipointi iseteenindusse, kus pakipointi töötaja genereerib pakikaardi, komplekteerib ja pakib tellimuse ning väljastab selle otse kliendile. Pakipoint omab tarneteenuste pakkujatega lepinguid ning saab tänu suurematele mahtudele paremaid tarnehindu pakkuda.

Täisautomaatseid fulfilment ja print on demand teenuse pakkujaid on teisigi. Suuremas mahus pakkide väljastamine on aega nõudev töö ja soovitame see pigem teenusena healt partnerilt sisse osta.

Kuidas toodete haldamisel aega säästa?

Enne toodete käsitsi sisestamisega alustamist oleks mõistlik täpselt planeerida, millised tooted e-poes olema hakkavad ja kuidas tooteidandmetega rikastama haktakse.

Mõelda tuleks järgnevatele küsimustele:
  1. Kas e-poes on ainult lihttooted või peaks klient toodetel ka suurust, värvust, materjali või muud täpsustust valida saama
  2. Kas toodete küljes hakkab olema informatsioon (tag, vendor vms), mille abil saaks toote automaatselt kategooriasse (gruppi, kollektsiooni) määrata?
  3. Millised filtreerimise võimalused peaksid kliendil toodete kollektsioonide vaadetes olema?
  4. Kas klient saab tootega lisaks piltidele ka video abil tutvuda?
  5. Kas e-poes on lisaks füüsilistele toodete ka virtuaalseid tooteid nagu kinkekaardid, e-raamatud vms?
  6. Kas plaanid toodete laoseisu e-poes hallata või müüakse tooteid ilma laoseisu arvestamata?
  7. Kas pead vajalikuks Shopify raportitega e-poe kasumi nägemist? 

Shopify toote halduse vaate päisest leiab Duplicate nuppu, mille abil saab vanast tootes koopia teha. Nii saad kiiresti sarnaseid tooteid luua.

Kasuta Shopify toote export/import funktsionaalsust

Mõistlik oleks paar näidete toodet oma Shopify e-poodi ära luua ja see järel tooted csv formaadis exportida. Allalaetud faili saad näiteks google doc kasutades hõlpsasti avada ja puudu olevad tooteid juba kiiremini tabelisse lisada. 

Peale kõikide toodete tabelisse lisamist saad kõik uuesti Google docist arvutisse alla laadida ja oma Shopify e-poodi sisse laadida. Sel moel toimetades saad toodete andmed oluliselt kiiremini e-poodi ja aega nõudev erinevate toodete vahel liikumine jääb ära.

Mõned nipid kuidas Shopifys oma elu lihtsamaks teha?

  • Loo oma themest enne iga app’i installeerimist koopia. Mõned app’id installeerivad kasutajaliidese failidesse koodi juurde, mida on mõnikord ilma koopiata raske eemaldada. 
  • Kasuta Shopify import/export funktsionaalsust erinevate andmete uuendamiseks. 
  • Otsi endale abiline/konsultant, kes oskab sulle nõu anda.
  • Eemalda app’id, mida sa lähitulevikus enam kasutada ei plaani. Mida vähem app’e korraga kasutusel on, seda väiksem on oht, et kuskil tekib konflikt. 
  • Mõnel juhul on mõistlikum paluda Shopify arendajal lisafunktsionaalsust arendada ja mitte lisaks app’i kasutada.

 Proovi Shopify platvormi 14 päeva tasuta!

5 1 vote
Article Rating
Saada teade, kui keegi vastab
Teata, kui
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x